Przejdź do treści

Ile mocznika do oprysku stosować podczas nawożenia? Odpowiadamy!

Mocznik, który jest nawozem azotowym, można stosować zarówno do strzelania w źdźbło, jak i na korzenie. Jego stosowanie ma za zadanie dostarczyć roślinom niezbędnych do wzrostu składników pokarmowych. Ten popularny nawóz azotowy może być stosowany przy uprawach większości roślin. Należy jednak pamiętać o stosowaniu się do kilku zasad, które opiszemy w tym artykule. Przeczytaj, ile mocznika do oprysku stosować i kiedy lepiej z niego zrezygnować.

Już na samym początku artykułu zaznaczyć należy, że zgodnie z nowelizacją ustawy o Nawozach i Nawożeniu z dnia 1 sierpnia 2021 roku, nie można stosować mocznika w formie granulowanej. Wyjątkiem jest mocznik zawierający inhibitor ureazy albo powłokę biodegradowalną. Taki nawóz działa dłużej w glebie, co wydłuża czas dostępności składników pokarmowych dla roślin. Tym samym ogranicza koszty stosowania nawozów oraz liczbę wykonywanych zabiegów nawożenia.

Oprysk na liście czy do korzeni?

Oprysk mocznikiem można wykonywać zarówno do gleby, jak i dolistnie. Niemniej, najczęściej stosowane jest dokarmianie dolistne. Nawożenie korzeni rośliny, jest długotrwałym procesem. Po aplikacji nawozu trzeba odczekać nawet kilka tygodni na efekty, ponieważ w korzeniu rośliny musi dojść do szeregu reakcji chemicznych, zanim składniki odżywcze, takie jak np. siarczan magnezu zaczną oddziaływać na roślinę. Dlatego szybciej dostarczymy składników pokarmowych poprzez dokarmianie dolistne.

Dokarmianie dolistne roślin – zasady

Dokarmianie dolistne roślin jest bezpieczne i stosowane przez większość producentów żywności. Jednak aby było bezpieczne, należy stosować się do kilku wytycznych. Przede wszystkim, podczas dokarmiania dolistnego należy pilnować zawartości mocznika w cieczy roboczej. Ile mocznika do oprysku należy stosować? Przyjmuje się, że dla otrzymania 5% roztworu tego środka ochrony roślin należy 5 kg mocznika rozpuścić w 100 l wody. Analogicznie, aby uzyskać 300 l, konieczne jest rozpuszczenie 15 kg nawozu.

Jeżeli chodzi o fazy wzrostu roślin, to przyjmuje się, że im młodsza roślina, tym lepiej poradzi sobie z azotem. Dlatego na początku fazy rozwojowej roślin można stosować wyższe stężenie nawozu nawet do 20%. Natomiast na stronie Grupa Azoty możemy przeczytać, że pod koniec strzelania w źdźbło stężenie nawozów powinno wynosić 6-8 %. Dla obliczenia ilości potrzebnej do nawożenia pola uprawnego przyjmuje się przelicznik 5 kg/ha.

Warto również pamiętać, że jeżeli planujemy używać mocznika razem z innymi środkami ochrony roślin, to powinniśmy zastosować mniejsze stężenie roztworu, bowiem azot w połączeniu ze środkami ochrony rośli wzmaga ich działanie.

Warto również pamiętać, aby oprysk mocznikiem dolistnie odbywał się w temperaturach powyżej 10 st. Celsjusza, a więc dopiero w okresie wiosennym.

Mocznik w workach.

Kiedy lepiej nie stosować mocznika?

Dokarmianie roślin mocznikiem, nie zawsze jest wskazane. Przede wszystkim nie wolno dokonywać oprysku w trakcie kwitnienia. Warto również unikać nawożenia mocznika podczas słonecznej pogody, ponieważ kontakt cieczy z promieniami słonecznymi może doprowadzić do poparzeń. Musimy również bezwzględnie przestrzegać zaleceń podczas przygotowywania nawozu w proporcji kg/ha. Zbyt duże stężenie mocznika może doprowadzić do sparzenia upraw.

W jakich uprawach można stosować mocznik dolistnie?

Mocznik można stosować do nawożenia większości upraw. Dolistne nawozy zawierające azoty szczególnie dobrze oddziaływają na sadzonki drzew owocowych i pomagają uniknąć, np. parcha jabłoni i gruszy. Nie tylko drzewa jabłoni dobrze reagują na działanie nawozów zawierających azot. Nawóz można z powodzenie stosować również na wiśnie, śliwy oraz w stosunku do pozostałych drzew owocowych. Takie opryski z azotu stosuje się do 3 razy w ciągu roku: wiosną, jesienią i na przełomie marca/lutego.

Mocznikiem, który zawiera azoty, można również z powodzeniem opryskiwać maliny. Należy jednak pamiętać, że oprysk taki powinien nastąpić po kwitnieniu, ponieważ zawartość azotu w moczniku może zahamować wzrost owoców.

Nawozy zawierające mocznik będę też idealne do wszelkiego rodzaju zbóż i warzyw. Warto jednak pamiętać, że nie dokarmiamy zbóż przed wytworzeniem 3 listka. Podobnie, jak w przypadku pozostałych upraw nie stosujemy nawozu dolistnego podczas kwitnienia zbóż.

Zawartość azotu w nawozie podczas dokarmiania roślin dostarcza magnezu i innych wartości odżywczych, które stymulują wzrost zbóż i warzyw. Dzięki czemu rośliny są większe i szybciej rosną.

Ile mocznika do oprysku? Zasady bezpiecznego nawożenia

Nawożenie mocznikiem drzew, krzewów i warzyw jest z reguły bezpieczne i nie wymaga stosowania szczególnych środków bezpieczeństwa. Mocznik należny bowiem do nietoksycznych nawozów. Warto jednak pamiętać o stosowaniu masek przeciwpyłowych oraz okularów ochronnych. W celu ochrony odzieży warto również zaopatrzyć się w odpowiedni kombinezon.

 Ile mocznika do oprysku - granulki.

Dodatkowo podczas dokarmiania roślin, warto pamiętać o dobrych praktykach podczas sporządzania mocznika oraz przechowywania go w odpowiednich warunkach. Mocznik ma bowiem postać granulatu, który ma właściwości higroskopijne. Dlatego należy go koniecznie przechowywać w suchym pomieszczeniu, bez dostępu do światła.

Oprysk mocznikiem jest uznawany za jeden z najprostszych sposobów na dostarczenie roślinom niezbędnych wartości odżywczych, które wpływają na ich wzrost. Jest bezpieczny i relatywnie tani, a dodatkowo przynosi bardzo dobre efekty. Pamiętajmy, że odpowiednia ilość azotu zawarta w roślinach nie ma szkodliwego wpływu na organizm człowieka.

Call Now Button