FAQ
Najczęściej zadawane pytania dotyczące stosowanie inhibitora ureazy
Zebraliśmy najczęstsze wątpliwości i zagadnienia związane ze stosowaniem naszego inhibitora ureazy moNolitk46_Żółty. Jeżeli na liście pytań brakuje interesującego Cię tematu, koniecznie skontaktuj sie z nami.
Ile kosztuje stosowanie inhibitora ureazy?
Koszt moNolith46®_Żółty w przeliczeniu na ha zależy od ilości wysianego nawozu i zastosowanej dawki inhibitora w tym nawozie, kształtuje się on w zakresie od 20 do 32 zł/ha. Phoenix nie ustala cen detalicznych na swoje produkty. Ceny detaliczne ustala Twój lokalny dystrybutor, dlatego też u niego sprawdź cenę moNolith46®_Żółty.
Jak inhibitor ureazy sprawdza się przy zabiegach azotowych z RSM26 +S?
Inhibitor ureazy moNolith46®_Żółty sprawdza się tak samo dobrze we wszystkich nawozach zawierających mocznik w tym RSM26+S
Czy mocznik z inhibitorem ureazy można stosować do odżywek dolistnych?
Inhibitor ureazy moNolith46®_Żółty można stosować do wszystkich nawozów zawierających mocznik w tym nawozów dolistnych.
Jak długo działa inhibitor tj. na jaki okres wydłużamy działanie azotu?
Inhibitor ureazy moNolith46®_Żółty powoduje wydłużenie dostępności azotu dla roślin z 6-8 tygodni do 8-16 tygodni. Poprzez spowolnienie stopnia hydrolizy mocznika w glebie, straty ulatniania się amoniaku są zredukowane. Ograniczony jest także wzrost pH, zwłaszcza przy stosowaniu pasmowym. Stąd efektywność mocznika z inhibitorem oraz nawozów azotowych zawierających mocznik z inhibitorem moNolith46®_Żółty jest podwyższona, a wszelki negatywny wpływ na środowisko, związany ze stosowaniem tych nawozów jest zmniejszony.
Dlaczego inhibitor ureazy jest skuteczny tylko w przypadku mocznika?
Mocznik jest najbardziej popularnym nawozem azotowym na świecie, jednakże charakteryzuje się łatwością ulatniania się amoniaku. Ilość ulatniającego się amoniaku może stanowić nawet 30% całkowitej ilości azotu zawartego w moczniku. W celu usunięcia tej niekorzystnej cechy mocznika opracowano i wdrożono do praktyki inhibitor ureazy, który nałożony na powierzchnię mocznika powoduje, że nawóz ten zachowuje się jak saletra amonowa.
Jak działa moNolith46®?
moNolith46® powoduje, że azot za który zapłaciłeś znajduje się w glebie, czyli tam gdzie jest potrzebny. Jego aktywny składnik spowalnia działanie enzymu ureazy hydrolizującego mocznik do dwutlenku węgla i amoniaku ulatniającego się do atmosfery. Zobacz animację TU
Czy powinienem obniżyć dawki azotu gdy stosuję moNolith46®?
Zgodnie z ogólną zasadą – nie powinieneś tego czynić. Powinieneś nawozić nawozem moNolith46® w takich ilościach aby najlepiej zaspokoić potrzeby pokarmowe roślin.
Czy siew nasion łącznie z moNolith46® jest korzystny?
Poparzenie nasion amoniakiem wydzielającym się w procesie hydrolizy mocznika jest bardzo prawdopodobne w sytuacji gdy nasiona są umieszczone w rzędzie razem z granulami nawozu. W przypadku stosowania moNolith46 inhibitor ureazy w nim zawarty, spowalnia tempo tego procesu w takim stopniu, że z nasion mogą rozwinąć się silne rośliny bez uszkodzeń.
Czy mogę mieszać moNolith46® razem z herbicydami?
Tak możesz. Inhibitor ureazy zawarty w moNolith46 miesza się ze wszystkimi środkami ochrony roślin dotychczas przebadanymi. W przypadku mieszanin z glifosatem zaleca się mieszać zawartość zbiornika w trakcie oprysku. Zalecaną praktyką jest przeprowadzenie próby mieszania w słoiku przed sporządzeniem mieszaniny.
Czy wysiewanie nawozów mocznikowych w trakcie niskich temperatur zapobiega stratom azotu wskutek jego ulatniania się do atmosfery?
Nie. Przeprowadzone badania wskazują na poważne straty amoniaku na skutek jego ulatniania się do atmosfery nawet w temperaturach zamarzania gleby. Powodem tego stanu rzeczy jest unikalna zdolność enzymu ureazy do rozkładu mocznika nawet w niskich temperaturach, a nowe badania polowe pokazują, że znaczne straty amoniaku występują nawet w niskich temperaturach.
Gdzie mogę kupić moNolith46®/moNolith46®_Żółty?
Po prostu zapytaj się swojego dystrybutora nawozów lub zadzwoń do naszego przedstawiciela handlowego.
Czy moNolith46® zabija bakterie?
Nie. moNolith46® nie jest pestycydem, nie zabija bakterii w glebie. Jego działanie polega na hamowaniu aktywności ureazy powodującej hydrolizę mocznika przez co więcej mocznika może wniknąć do gleby wskutek naturalnych opadów.
Ile azotu zawartego w moczniku leżącym na powierzchni gleby można utracić?
Straty te mogą dochodzić aż do 30 % w ciągu pierwszych krytycznych tygodni zaraz po wysianiu nawozu.
W jakich okolicznościach używać moNolith46®?
Jeżeli masz zagwarantowaną dostateczną ilość deszczu, który szybko rozpuści mocznik i natychmiast wprowadzi go do gleby to dobrze. Jeżeli nie masz takiej gwarancji to stosuj moNolith46.
Dlaczego powinienem stosować moNolith46®?
Stosując mocznik możesz utracić aż do 30% zawartego w nim azotu w ciągu kilku dni od jego wysiania na glebę. Inhibitor ureazy zawarty w moNolith46 jest pierwszą linią obrony przed stratą amoniaku, hamując naturalny proces chemiczny powodujący tę stratę.
Dlaczego nie kupić więcej mocznika zamiast kupować moNolith46®?
Zanim wprowadzono nawóz moNolith46® wielu rolników kupowało więcej mocznika w celu skompensowania strat azotu. Obecnie, w czasach wysokich cen nawozów azotowych i rosnącej troski władz i społeczeństwa o stan środowiska naturalnego postępowanie takie musi się zmienić. Lepiej jest wysiewać właściwą dawkę azotu stosując moNolith46®, będąc w ten sposób pewnym, że azot pozostaje tam gdzie jest potrzebny roślinie. Wydajniejsze wykorzystanie azotu zwiększy zdrowotność upraw i zwiększy ich plon.
Czy moNolith46® wymaga jakiegoś szczególnego obchodzenia się w porównaniu z innymi nawozami azotowymi?
Nie, nie wymaga. Przy jego stosowaniu nie ma potrzeby przechodzenia dodatkowego szkolenia czy stosowania dodatkowego sprzętu. Należy się z nim obchodzić jak z mocznikiem.
Dlaczego moNolith46® jest zalecany w warunkach upraw bezorkowych?
moNolith46® jest idealnym nawozem w warunkach upraw bezorkowych ponieważ stabilizuje proces hydrolizy tak długo, aż mocznik zawarty w moNoilth46® nie wniknie do gleby.
Jakiej mogę spodziewać się stopy zwrotu z mojej inwestycji przy zakupie moNolith46®?
W ciągu ostatnich kilku lat w Polsce stosunek uzyskanych korzyści ze stosowania moNolith46® do kosztu jego zakupu wynosił 3 do 1.
Jakie czynniki środowiskowe przyczyniają się do strat azotu?
Wiele czynników występujących w naturalnym środowisku przyczynia się do ulatniania się amoniaku. Do czynników tych możemy zaliczyć:
– wysoka wilgotność gleby
– warunki sprzyjające suszy takie jak niska wilgotność powietrza, nasłonecznienie i wiatr
– wysokie temperatury powietrza i gleby
– wysokie pH stwarzające warunki do ulatniania się amoniaku
– niska zawartość substancji organicznych w glebie i niska pojemność buforowa gleb
– wysoka zawartość resztek pożniwnych w glebie zawierających więcej ureazy.