Przejdź do treści

Jak zmniejszyć straty azotu? Więcej azotu nie zawsze jest właściwym rozwiązaniem

Ceny skupu zbóż i kukurydzy nieustannie rosną. Byłaby to dobra wiadomość dla rolników, gdyby nie drastyczne podwyżki cen nawozów. W kontekście tych podwyżek szczególnego znaczenia nabiera optymalne stosowanie azotu. Jak zwiększyć opłacalność i wysokość plonu, ograniczając jednocześnie koszty produkcji? Należy zmniejszyć straty azotu. Jest na to sposób.

Wszyscy staramy się obecnie utrzymać na powierzchni poprzez rozsądne zastosowanie azotu w nadchodzącym sezonie. Ceny zboża, kukurydzy nieustannie rosną i to o ponad 30%. Tym samym zwiększenie plonów jest wyjątkowo palącą potrzebą i inwestycją zarazem. Niestety wraz z cenami zbóż wzrosły ceny nawozów i to w tempie zastraszającym, bo nawet o przeszło 250 %!

Optymalne stosowanie azotu i maksymalne ograniczenie jego strat jest obecnie najwyższym priorytetem.

Jak wiadomo azot jest kluczowy dla wzrostu roślin. Nie możemy jednak zapomnieć, że wraz ze zwiększeniem ilości nawozu, rosną jego straty. Na szczęście istnieje środek zaradczy na ten problem. Jest nim inhibitor ureazy NBPT, który zapewnia ograniczanie strat stosowanego azotu aż o 88%. Jak to możliwe? Dzieje się tak ponieważ skutecznie chroni przed ucieczką amoniaku do atmosfery. Czy zatem znaleźliśmy sposób, by zwiększyć swoje plony i zaoszczędzić pieniądze na nawóz? Oddajmy głos ekspertom.

Spójrzmy na zagadnienie optymalizacji w nawożeniu roślin okiem eksperta

W miarę upływu czasu, ceny zbóż w tym sezonie coraz bardziej rosną. W ujęciu r/r notowania pszenicy na MATIF wzrosły o 31% do 258 EUR/t. Cena kukurydzy na MATIF w kontrakcie listopadowym (obejmującym nowe zbiory) przez ostatni rok podniosła się o 34,5% i wynosi 230,75 EUR/t (1069 zł/t). Są to notowania z dn.04.10.21, a rolnicy naturalnie będą chcieli z tego skorzystać. Niektórzy z nich mogą chcieć zastosować więcej nawozów azotowych w celu uzyskania wyższych plonów. Niestety bez stabilizacji nawozu ryzykują jeszcze większe straty azotu, a tym samym większe koszty, bez uzyskania wyższych plonów. Jednocześnie od stycznia 2021 do 28 października 2021 ceny fabryczne nawozów wzrosły następująco:

  • saletra amonowa o 260 %,
  • mocznik o 269 %,
  • RSM32 o 289 %.

Ceny fabryczne nawozów na dzień 28 października 2021 wynoszą: Saletra amonowa 2680 zł/t, mocznik stabilizowany 3390 zł/t, RSM32 2500 zł/t.

Wysokie ceny zbóż, coraz wyższe ceny nawozów wymuszają optymalne stosowanie nawozów, zgodne z potrzebami roślin. Jak nie dopuścić do strat azotu?

Wszystkie rośliny potrzebują azotu do rozwoju, a różne uprawy wymagają jego zmiennych ilości w trakcie sezonu wegetacyjnego. Około 60% całkowitego azotu jest pobierane do rozpoczęcia fazy generatywnej. Dostępność azotu w tym okresie w sposób decydujący określa dalszy rozwój rośliny i uzyskany plon. Dobrze udokumentowanym przez badaczy zagadnieniem jest fakt, że w miarę wzrostu nawożenia występuje coraz większy udział strat azotu w całkowitej dawce. Mówiąc wprost, stosowanie nadmiernych kilogramów niestabilizowanego azotu powoduje jego dodatkowe straty.

“Stosowanie inhibitora ureazy NBPT jest najlepszym sposobem w uprawie zbóż, zapewniającym hodowcy uzyskanie pewności, że zastosowana dawka azotu jest właściwa,”. Zapewnia Jerzy Mleczko Dyrektor ds. Agronomii firmy Wialan. “Jeżeli decydujesz się wysiać więcej niestabilizowanego azotu to nie znaczy, że zmniejszasz ryzyko jego ucieczki w powietrze – po prostu bardziej narażasz się na jego straty.”   

Zbigniew Potrzuski, kierownik rozwoju produktu w firmie Phoenix dodaje, że w trakcie wielu lat pracy z rolnikami w Polsce słyszał wiele stwierdzeń uzasadniających stosowanie większych dawek nawozów. Co istotne, nie szło to w parze z inwestowaniem w jego ochronę. Stwierdził także, że “Niektórzy rolnicy ograniczyli się do patrzenia tylko na koszty, zamiast skupić swoją uwagę na wyniku. A wynikiem jest plon, jaki chcą teraz uzyskać.
W przeciwieństwie do tej grupy, stopniowo rośnie rzesza rolników mających zupełnie inne podejście. Chcą mieć pewność, że dostają maksimum z każdego ziarna oraz z każdego innego użytego w uprawie środka pozwalającego zwiększyć przychód ze sprzedaży zboża. Zadają sobie pytanie, dlaczego nie wykorzystać inhibitora ureazy moNolith46®_Żółty do rsm-u.? Mają świadomość, że skutecznie zapewnia on zmniejszenie strat azotu ulatniającego się z nawozu po jego wysianiu na glebę. Chcą więc chronić swoją inwestycje. Przecież aby uzyskać wysokie i dobre jakościowo plony oraz aby poprawić opłacalność produkcji roślinnej stosują drogie środki ochrony roślin, drogie nasiona, kosztowne zabiegi agrotechniczne”. 

Stabilizator mocznika – rozwiązanie, które ma sens

Zaangażowana w tworzenie długoterminowej wartości dla rolników firma Phoenix oferuje rozwiązanie problemu ograniczania strat stosowanego azotu w celu optymalizowania wysokości plonumoNolith46®_Żółty stabilizator mocznika zawartego w rsm-ie zapewnia jego długotrwałą ochronę przez inhibitor ureazy NBPT w szerokim zakresie zmienności rodzajów gleby. Tym samym  czyni go idealnym w zastosowaniach wiosennych. Opatentowany roztwór inhibitora ureazy moNolith46®_Żółty chroni azot w rsm-ie przed ucieczką amoniaku do atmosfery

Badania polowe udowodniły, że NBPT zawarty w moNolith46®_Żółty bądź w stabilizowanym moczniku moNolith46® przyczynia się do znacznego wzrostu wysokości plonów.
Badania przeprowadzone w Stacji Doświadczalnej IUNG’u w Baborówku i w ODR Szpietowo pokazały, że użycie mocznika stabilizowanego inhibitorem moNolith46®_Żółty dało wzrost plonu o 570 kg/ha w stosunku do mocznika niestabilizowanego. Natomiast badania prof. T. Marcinkowskiego pokazały, że straty amoniaku z rsm-u stabilizowanego moNolith46®_Żółty zostały ograniczone o 88% w stosunku do strat amoniaku występujących przy stosowaniu rem-u niestabilizowanego.

Jakie korzyści ekonomiczne można uzyskać stosując stabilizator azotu moNolith46®_Żółty?  

Niech przemówią liczby
Ograniczenie strat azotu z niestabilizowanego rsm32 z 14,4% do 2,0% przy pomocy moNolith46®_Żółty powoduje, że rolnik nawożąc rsm-em32 w ilości 140kg N/ha, nie tylko zapobiega stratom mocznika w ilości 18.87kg mocznika/ha. Rolnik ten stosując stabilizator azotu uzyskuje także zwyżkę plonu w wysokości 35 kg pszenicy/ha. Daje ona dodatkowy przychód w wysokości 41,61 zł/ha. Wszystko to przy koszcie roztworu moNolith46®_Żólty nie przekraczającym 30 zł/ha.  Tym samym całkowity dodatkowy zysk rolnika w tym scenariuszu wynosi 75,58 zł/ha.

Gdzie można kupić moNolith46®_Żółty do ograniczania strat amoniaku z rsm?

Produkt możesz kupić u autoryzowanych dystrybutorów.

Call Now Button