Siew kukurydzy – czy warto stosować stabilizator azotu
Zbliża się termin siewu kukurydzy. Na co warto zwrócić uwagę w jej nawożeniu? Jednym z wielu czynników które rolnik musi rozważyć w uprawie kukurydzy jest termin aplikacji i dobór nawozów azotowych.
Wszystko zależy od tego czy wiosną mamy wystarczającą ilość czasu. Przede wszystkim chodzi o to, czy możliwy jest wjazd na pole oraz czy są odpowiednie warunki do uprawy gleby. Jeżeli potrzeby nawozowe roślin nie są wysokie wystarczy rozrzucenie i przemieszanie z glebą przedsiewnie całej potrzebnej ilości nawozu tradycyjnego. W tej sytuacji nie ma konieczności dodawania stabilizatora azotu.
Co jeśli siew kukurydzy wykonujemy w mniej sprzyjających okolicznościach?
Podejść trzeba nieco inaczej gdy warunki są mniej korzystne. Co zatem należy zrobić jeżeli potrzeby nawozowe są wysokie, bądź gdy nie mamy wystarczająco dużo czasu? Przede wszystkim należy uwzględniać fakt, że zbyt duże dawki azotu w formie amidowej i amonowej są szkodliwe dla roślin. Szczególnie gdy gleba jest przesuszona i występują wysokie temperatury. Formy te łatwo przechodzą wtedy w amoniak, przyczyniając się do znacznych strat azotu z nawozu. Dodatkowo ulatniający się amoniak stwarza ryzyko uszkodzenia siewek.
Jakie korzyści zapewnia stabilizator azotu?
W takich warunkach optymalne rozwiązanie uzyskamy stosując roztwór saletrzano mocznikowy stabilizowany inhibitorem ureazy moNolith46_Żółty. Dzięki obecności inhibitora ureazy w nawozie następuje istotne zmniejszenie szybkości hydrolizy azotu amidowego. W efekcie ogranicza to ilość amoniaku ulatniającego się bezpowrotnie do atmosfery. Dzięki temu rośliny dłużej pobierają azot w optymalnych dla prawidłowego wzrostu ilościach. Korzyści, jakie uzyskujemy, to:
- obniżenie kosztu nawożenia azotem (uniknięcie straty azotu pozwala obniżyć wielkość dawki);
- obniżenie kosztów dzięki zmniejszeniu częstotliwości nawożenia z 3 do 2 razy w ciągu cyklu wegetacyjnego roślin;
- zwiększenie wysokości plonu i jakości płodów.
Nie zwlekaj, zadzwoń do autoryzowanego dystrybutora i uzyskaj więcej informacji. Dowiedz się, ile możesz zaoszczędzić i jak moNolith46®_Żółty przyczyni się do optymalizacji wysokości twojego plonu.
O sposobach oszczędzania nawozów azotowych przy pomocy inhibitora ureazy moNolith46®_Żółty dowiesz się więcej TUTAJ
Lista autoryzowanych dystrybutorów moNolith46®_Żółty TUTAJ