Przejdź do treści

Samodzielne rozpuszczanie mocznika w wodzie – czy to ma sens? Odpowiadamy

Impulsem do napisania tego wpisu było ciekawe pytanie internauty w jednej z grup rolniczych. Jeden z rolników zapytał na forum czy ktoś próbował stosować do nawożenia mocznik rozpuszczony w wodzie. Był ciekaw czy warto tak przygotowany roztwór zastosować na polu rozprowadzając go za pomocą opryskiwacza w postaci beczki z belkami typu duńskiego do gnojowicy.

Pomysł ciekawy, ale czy to się sprawdzi? Intencja samodzielnego rozpuszczania mocznika w wodzie jest oczywista. Zwiększenie wydajności nawozu i możliwość zrezygnowania ze stosowania stabilizatora azotu. Szukając odpowiedzi, przede wszystkim musimy zdać sobie sprawę z podstawowej kwestii. Dopiero gdy dostarczymy minimum 7 kg wody na metr kwadratowy powierzchni gleby, uda nam się w pełni wykorzystać wysiany mocznik. Dopiero taka ilość wody wprowadzi nawóz w głąb gleby i zredukuje do minimum jego straty do atmosfery. Innymi słowy, gdy zaplanujemy nawożenie w wysokości 150 kg N/ha musimy rozpuścić go w aż 70 tonach wody! (150/460 = 326 kg mocznika na hektar czyli 7 kg x 10000 metrów kwadratowych = 70 ton wody)

Co oznaczają te liczby w praktyce?

Jest to równoznaczne z tym, że beczkowóz o pojemności 14 ton roztworu będzie musiał PIĘĆ razy przejechać po polu, aby wysiać 326 kg mocznika (z tego powodu w czasach słusznie minionych rozważano zastosowanie deszczowni). Czy to ma sens ekonomiczny?
Zrodzi to zapewne pytanie o to, czy warto rozważać takie rozwiązanie przy zmniejszeniu ilości wody. Przyjmijmy, że zamiast 70 ton zastosujemy tylko 30 ton wody/ha. Hipotetycznie usprawni to naszą logistykę, ale jak ze skutecznością? Niestety odpowiedź nie jest optymistyczna dla zwolenników takiego rozwiązania. Użycie takiej ilości wody wiąże się z ryzykiem strat azotu o 8% większym od strat suchego mocznika wysianego na glebę.

Przejdźmy do wniosków – czy rozpuszczanie mocznika w wodzie na własną rękę to dobra strategia?

Jedynym skutecznym rozwiązaniem, które zapewni nam maksymalne wykorzystanie potencjału wysianego azotu jest zastosowanie do jego stabilizacji inhibitora ureazy. Mocznik wraz z inhibitorem ureazy moNolith46_Żółty zapewni nam taka samą skuteczność  jak nawóz, któremu zapewnimy 7kg wody na metr kwartetowy.

Nie zwlekaj, zadzwoń do autoryzowanego dystrybutora i uzyskaj więcej informacji. Dowiedz się, ile możesz zaoszczędzić i jak moNolith46®_Żółty przyczyni się do optymalizacji wysokości twojego plonu.

O sposobach oszczędzania nawozów azotowych przy pomocy inhibitora ureazy moNolith46®_Żółty dowiesz się więcej LINK
Lista autoryzowanych dystrybutorów moNolith46®_Żółty LINK

Call Now Button