Przejdź do treści

Niesprzyjająca dla rolników pogoda pogłębia problem strat azotu 

Oziminy nie pobierają wysianych nawozów mocznikowych

Poważnym powodem zaniepokojenia rolników jest brak wystarczającej ilości opadów deszczu w marcu na dużych obszarach Polski. Zbyt niska wilgotność gleby powoduje, że wysiane 2-3 tygodnie temu nawozy mocznikowe jak np. rsm nie przedostały się w głąb profilu glebowego na głębokość wystarczającą do ich pobrania przez system korzeniowy roślin np.: rzepaku. Mocznik zawarty w nawozach zalegający płytko w lekko wilgotnej glebie jest szczególnie narażony na bezpowrotne straty na skutek ulatniania się amoniaku w powietrze.

Warunki pogodowe panujące w ostatnim okresie, to jest:

  • niska wilgotność powietrza, słoneczna pogoda i wiatr
  • wysokie temperatury gleby i powietrza w dzień
  • niska zawartość próchnicy w glebie

szczególnie sprzyjają stratom amoniaku z mocznika rozpuszczonego w niewielkiej ilości wody zawartej w glebie.

Czy niekorzystna dla rolników pogoda wiąże się nieodwracalnie ze stratami?

Możemy zaradzić tym problemom. Istnieje skuteczny sposób zapobiegania ucieczce cennego azotu w powietrze. Wystarczy wprowadzić niewielką ilość inhibitora ureazy do roztworu rsm przed jego aplikacją. Dodany do rsm-u inhibitor spowalnia hydrolizę mocznika aż do chwili, gdy nawóz znajdzie się w strefie korzeniowej. Dopiero stąd roślina pobiera go bez przeszkód. Dodanie inhibitora takiego jak moNolith46_Żółty do rsm-u jest jak wykupienie polisy ubezpieczeniowej, chroniącej przed skutkami wystąpienia takich warunków pogodowych, jakie obecnie panują.

Dla tych, którzy planują zaaplikować drugą dawkę rsm-u pod rzepak lub inne oziminy, nie wszystko jest zatem stracone. Wszystkich rolników mających do dyspozycji rsm, zachęcamy do zaopatrzenia się w inhibitor ureazy moNolith46_Żółty u autoryzowanych dystrybutorów.
O dodatkowych korzyściach związanych z zastosowaniem stabilizatora azotu pisaliśmy już obszernie TUTAJ. Przedstawione obliczenia obrazują także jakie straty ekonomiczne wiążą się z niezastosowaniem inhibitora.

Nie zwlekaj, zadzwoń do autoryzowanego dystrybutora i uzyskaj więcej informacji. Dowiedz się, ile możesz zaoszczędzić i jak moNolith46®_Żółty przyczyni się do optymalizacji wysokości twojego plonu.

O sposobach oszczędzania nawozów azotowych przy pomocy inhibitora ureazy moNolith46®_Żółty dowiesz się więcej TUTAJ
Lista autoryzowanych dystrybutorów moNolith46®_Żółty TUTAJ

 

 

 

Call Now Button