Konferencja Narodowe Wyzwania w Rolnictwie
Konferencja Narodowe Wyzwania w Rolnictwie już za nami. Wśród prelegentów znalazł się kierownik ds. rozwoju produktu w naszej firmie, Zbigniew Potrzuski. Swój wykład wygłosił w bloku Agrotechnika, a dotyczył on oceny inhibitora ureazy w zwiększeniu skuteczności nawozów mocznikowych.
Przedstawiciel naszej firmy podczas swojego wystąpienia odpowiedział na bardzo aktualne pytanie – jak ograniczyć straty amoniaku z nawozów zawierających mocznik? Omówił czteroletnie badania polowe potwierdzające skuteczność działania stabilizatora azotu moNolith46_Żółty w ograniczaniu emisji azotu z rsm-u do atmosfery.
Jak działa inhibitor ureazy
Na wstępie prezentacji zaznaczył, że jednym z najistotniejszych problemów stosowania nawozów zawierających mocznik jest ich zawodność związana z ulatnianiem się amoniaku. Problem ten wymaga naszej uwagi również ze względu na wysoką cenę nawozów. Przybliżył także jak działa inhibitor ilustrując to zagadnienie animacją.
– Mocznik jako nawóz azotowy jest niezwykle zawodny w działaniu. Wynika to z tego, że zastosowany powierzchniowo wydziela na powierzchni bardzo dużo amoniaku, który ucieka do atmosfery i w ten sposób nie jest dostępny dla roślin. Ta zawodność powoduje, że wydzielający się amoniak, nawet jeśli mocznik jest w glebie powoduje zatrucie młodych roślin jeżeli jego dawka jest zbyt duża. Zwykle we wczesnowiosennym nawożeniu stosuje się od 50 do 70 proc. całkowitej dawki azotu, wiec jeżeli chcemy stosować mocznik w takich dawkach to musimy ograniczyć szybkość hydrolizy do tego używa się inhibitorów ureazy – powiedział przedstawiciel naszej firmy.
Omówił następnie wyniki badań polowych, jakie były przeprowadzone w latach 2011 i 2012. Badania miały miejsce w dwóch sezonach wegetacyjnych i dotyczyły skuteczności inhibitora ureazy NBPT w ograniczaniu emisji amoniaku z roztworów saletrzano-mocznikowych. Bezpośrednie pomiary ilości ulatniającego się amoniaku z rsm-u wykonano techniką mikro meteorologicznej dozymetrii pasywnej.
Warto tu przypomnieć, że od sierpnia 2021 r. w naszym kraju nie można stosować mocznika w formie granulowanej. Zakaz nie dotyczy mocznika zawierającego inhibitor ureazy albo powłokę biodegradowalną. Nie ma też prawnych przeszkód do stosowania rsm-u.
Wyniki badań
Jakie wnioski nasuwają wyniki badań przeprowadzonych przez naszą firmę? Przede wszystkim pomiary wykonane dla pszenicy ozimej nawożonej dawką 60 kg N/ha w postaci roztworu saletrzano – mocznikowego wykazały 86% redukcję emisji amoniaku z rsm-u stabilizowanego inhibitorem w stosunku do rsm-u bez inhibitora. Natomiast co się tyczy doświadczeń przeprowadzonych na rzepaku nawożonym 100 kg N/ha w rsm-ie z dodatkiem inhibitora wykazało zmniejszenie strat amoniaku z nawozu o 54% w stosunku do nawozu bez inhibitora.
– Zalecane w Polsce wiosenne dawki azotu (AN lub RSM) zazwyczaj wynoszą od 50 do 70% całkowitej dawki nawożenia. Nawożenie pogłówne mocznikiem w tak dużych dawkach stwarza ryzyko uszkodzenia młodych roślin przez wydzielający się amoniak szkodliwy dla roślin w takich ilościach. Spowodowałoby to zmniejszenie wysokości plonu. Jeżeli planuje się stosowanie znaczących dawek mocznika w nawożeniu wczesno wiosennym to należy znaleźć sposób zahamowania jego hydrolizy. W Stacji Badawczej IUNG w Baborówku przeprowadzono jednoroczne doświadczenie z dwiema uprawami (pszenica ozima i kukurydza). Celem tego doświadczenia przeprowadzonego w blokach losowanych z 4 powtórzeniami było sprawdzenie przypuszczenia że stabilizowany nawóz azotowy moNolith46 jest pełnowartościowym zamiennikiem saletry amonowej – mówił Zbigniew Potrzuski.
Wynik a aspekt ekonomiczny
– W wyniku analizy ekonomicznej stosowania różnych form azotu w nawozach azotowych stwierdzono, że stabilizowany mocznik jest opłacalną alternatywą w stosunku do saletry amonowej. Inhibitory ureazy mogą być nowym sposobem utrzymania azotu w strefie korzeniowej roślin i zwiększyć stopień jego agronomicznego wykorzystania. Rzeczywista korzyść spowodowana jest znaczącym obniżeniem poziomu strat amoniaku. Ponieważ doświadczenia polowe przeprowadzone w latach 2011-2012 wykazały praktyczną przydatność inhibitora ureazy NBPT w ograniczaniu strat amoniaku powodując w efekcie zwiększenie plonów, zwiększenie opłacalności uprawy i usprawnienie organizacji prac polowych podjęto decyzję o zakupie i uruchomieniu urządzenia do produkcji stabilizowanego mocznika (moNolith46). Zdolność przerobowa tego urządzenia wynosiła 50 ton mocznika na godz. Do stabilizacji wykorzystywano płynny lub stały inhibitor.
– To czteroletnie badanie udowodniło, że znaczące ograniczenie strat amoniaku z nawozów mocznikowych można uzyskać stosując inhibitor ureazy bez obniżki plonu osiągając w ten sposób podwójny cel jakim jest zapewnienie bezpieczeństwa żywnościowego w zrównoważony sposób i ochrony środowiska naturalnego. Stosowanie inhibitora ureazy moNolith46_Żółty w uprawie pszenicy ozimej powodowało średni wzrost plonu od 5 do 7% w przeprowadzonych doświadczeniach – powiedział na koniec Zbigniew Potrzuski.
Zobacz wywiad ze Zbigniewem Potrzuskim dotyczący oceny sytuacji na rynku nawozów na najbliższy rok oraz ograniczania straty amoniaku z nawozów azotowych: TUTAJ
Pobierz całą prezentację w formacie PowerPoint TUTAJ