Przejdź do treści

Kiedy można zacząć wiosenne nawożenie azotem?

W ministerstwie infrastruktury trwają prace nad zmianą zasad nawożenia. Termin stosowania nawozów azotowych będzie zależał od pogody w danym rejonie. Decyzja zapadnie już najprawdopodobniej w styczniu 2023 i wiele wskazuje na to, że będziemy mieli do czynienia z elastycznymi terminami. Kiedy zatem rolnicy będą mogli zacząć wiosenne nawożenie azotem?

Rolnicy już od dawna liczą na zmiany i elastyczność w tym zakresie. Obecnie obowiązuje sztywny termin –  1 marca. Teraz jest szansa na jego zniesienie. Terminem umożliwiającym rozpoczęcie nawożenia azotem będzie moment przejścia przez próg średniej temperatury dobowej powietrza:

  • 3°C – dla roślin zasianych jesienią
  • 5°C – dla pozostałych gatunków roślin

Tyczy się to zarówno nawozów azotowych mineralnych oraz płynnych i stałych nawozów naturalnych.

Jako moment przejścia przez ten próg traktuje się termin, w którym przez 5 dni następujących po sobie, średnia temperatura dobowa przekroczyła 3°C, lub analogicznie 5°C.

Przyjęcie propozycji będzie równoznaczne z tym, że w wielu rejonach kraju rolnicy będą mogli stosować nawozy azotowe znacznie wcześniej niż pierwszego marca. Warto zatem przygotować się na te zmiany i zaopatrzyć się z wyprzedzeniem w nawozy azotowe. Co się tyczy natomiast efektywnego wykorzystania nawozu, dla tych którzy stosują rsm, rekomendujemy zastosowanie inhibitora ureazy. Pozwoli on efektywniej wykorzystać inwestycję w azot i znacząco ograniczy koszty nawożenia. Tym samym zadba o wysokość i jakość plonów. Więcej informacji o tym jak działa inhibitor ureazy znajdziesz  TUTAJ.

Zobacz na poniższej animacji jak działa inhibitor ureazy moNolith46_Żółty

 

Więcej o sposobach oszczędzania nawozów azotowych przy pomocy inhibitora ureazy moNolith46®_Żółty dowiesz się więcej TUTAJ

Lista autoryzowanych dystrybutorów moNolith46®_Żółty TUTAJ

Call Now Button