Przejdź do treści
Strona główna » Blog » Jak optymalnie nawozić zboża jare

Jak optymalnie nawozić zboża jare

Chcesz mieć pewność, że Twoje zboża jare przetrwają nawet najsuchsze lata? Dowiedz się, jakie warunki musisz spełnić, aby Twoje uprawy były odporne na suszę i miały wyższą zawartość białka. Stosujesz RSM? W tym wpisie podpowiadamy jak zaplanować optymalne nawożenie azotem.

Zboża jare – 6 praktycznych wskazówek

Ze względu na krótki okres wegetacji oraz słaby system korzeniowy, zboża jare praktycznie zawsze reagują spadkiem plonu w latach o mniejszej ilości opadów. Szczególnie na glebach lżejszych. Te niekorzystne wahania plonów można znacznie złagodzić, zabezpieczając roślinom warunki decydujące o prawidłowym ich wzroście:

  1. Wiosną stosuj zabiegi uprawowe ograniczające straty wody z gleby, niszczące kiełkujące chwasty, a następnie zastosuj przedsiewnie nawozy. Należy przykryć je przedsiewną broną z wałem strunowym.

2 . Wykonuj wysiew ziarna możliwie jak najwcześniej. Jako rośliny dnia długiego im wcześniej zasiane, tym mają dłuższy okres wzrostu wegetatywnego (do kwitnienia). W ten sposób lepiej się ukorzenią i rozkrzewią. Najwcześniej należy wysiewać owies (marzec) i pszenicę. Najpóźniej – jęczmień jary, bo ma większe wymagania cieplne. Dla plonu zbóż jarych przymrozki są mniej szkodliwe niż opóźniony termin siewu.

3. Należy pamiętać, że siew owsa po 10 kwietnia zawsze obniża plon ziarna.

4. Zachowuj optymalną gęstość siewu.

5. Stosuj prawidłowe nawożenie, czyli uzupełnianie składników pokarmowych w glebie, uwzględniając wymagania pokarmowe uprawianej rośliny.

6. Dokarmiaj dolistnie manganem i borem, a czasami miedzią.

Efektywność nawożenia azotem jest zdecydowanie lepsza na glebie:

  • o uregulowanym odczynie,
  • co najmniej średniej zasobności przyswajalnych form fosforu, potasu i magnezu,
  • oraz kiedy roślina dysponuje odpowiednią przestrzenią do prawidłowego rozwoju korzeni.

Dlatego tak ważne jest nie tylko dbanie o żyzność gleby, ale także o jak najwcześniejszy i niezbyt gęsty siew ziarna.

Zboża jare nawożenie azotem

Nawożenie azotem zbóż jarych

Pszenica jara

W zależności od stanowiska, zaleca się stosować 20-30 kg azotu na każdą przewidywaną tonę ziarna. Przewidując plon 5 ton, należy stosować 300 – 450 kg rsm-u 30% N/ha z dodatkiem inhibitora ureazy NBPT.

W celu maksymalnego zmniejszenia strat azotu ulatniającego się do atmosfery a tym samym zwiększenia opłacalności nawożenia każda tona rsm 30% N użytego w nawożeniu powinna zawierać 0,6 kg inhibitora ureazy NBPT.
Poniższe dawki dotyczą stosowania inhibitora ureazy moNolith46_Żółty

Najlepiej stosować azot wiosną w 2-3 terminach:

=> 1 termin – 7-10 dni przed siewem zboża w ilości 120-180 kg rsm 30 %N/ha z inhibitorem moNolith46®_Żółty

=> 2 termin – na początku strzelania w źdźbło (wyczuwalne pierwsze kolanko) w ilości 120-180 kg rsm 30% N/ha z moNolith46®_Żółty ,

=> 3 termin – na początku kłoszenia w ilości 90-150 kg rsm 30% N/ha +moNolith46®_Żółty, przy dawkach powyżej 300 kg rsm 30% N/ha i gdy stosowano skracanie słomy.

Taki podział dawki azotu zwiększa plon i zawartość glutenu w ziarnie. Można stosować dwie dawki azotu doglebowo, a trzecią planowaną dawkę zastosować w formie oprysków. Wyższe dawki azotu mogą prowadzić do wylegania zboża. To dlatego intensywna uprawa pszenicy jarej wymaga co najmniej jednokrotnego skracania, w końcu fazy krzewienia.

Jęczmień jary

Zaleca się około 25 kg azotu na każdą przewidywaną tonę ziarna, czyli 210-330 kg rsm30% N/ha z dodatkiem moNolith46®_Żółty. Najlepiej stosować azot wiosną w 2 terminach:

=> 1 termin – 7-10 dni przed siewem zboża w ilości 120 -180 kg rsm30 % N +moNolith46®_Żółty,

=> 2 termin – wcześniej jak u innych zbóż – jeszcze w fazie krzewienia, a nie na początku strzelania w źdźbło, gdy wyczuwalne jest pierwsze kolanko – w ilości 90-150 kg rsm 30% N/ha z dodatkiem moNolith46®_Żółty. Na zbyt wysokie i zbyt późno stosowane nawożenie azotem jęczmień reaguje wyleganiem.

Owies

To wyjątkowe zboże jare, z silnie rozwiniętym systemem korzeniowym, a więc pobiera trudniej dostępne składniki pokarmowe z gleby. Dlatego, pomimo że owies pobiera około 25-29 kg azotu na każdą tonę ziarna zaleca się:

  • stosować od 45 kg rsm 30% N z moNolith46®_Źółty na zasobnych i dobrze uwilgotnionych stanowiskach
  • do 60 kg na każdą przewidywaną tonę ziarna na słabych stanowiskach.

Przewidując plon 4 ton, należy zastosować więc 180-240 kg rsm30% N/ha z moNolith46®_Żółty. Na zbyt wysokie i zbyt późno stosowane nawożenie azotem owies reaguje wyleganiem, a w lata suche niskimi plonami.

Jeżeli planowana dawka rsm 30% N nie przekracza 180 kg/ha, a na glebach mocniejszych – 240 kg rsm 30% N + moNolith46®_Żółty, można ją w całości zastosować przedsiewnie. Wyższe dawki stosować w dwóch terminach. Najlepiej stosować azot wiosną w 2 terminach:

=> 1 termin – 7-10 dni przed siewem zboża w ilości 120-210 kg rsm 30% N/ha +moNolith46®_Żółty ,

=> 2 termin – wcześniej jak u innych zbóż – już w fazie krzewienia, a nie na początku strzelania w źdźbło, gdy wyczuwalne jest pierwsze kolanko – w ilości 90-120 kg rsm 30% N/ha + moNolith46®_Zółty.

Wyższe dawki azotu, dobre zagęszczenie łanu i optymalne uwilgotnienia gleby prowadzą do wylegania owsa, dlatego wielkość drugiej dawki azotu zależy od stanu plantacji. Wyższe dawki stosować na słabych plantacjach.

Przedsiewne nawożenie azotem zbóż jarych

W rejonach, gdzie występują często wiosenne niedobory wody, wskazane jest pod wszystkie zboża jare stosowanie dużej (70% planowanej) dawki azotu przedsiewnie w formie nawozu rsm 30% N + moNolith46®_Żółty.
Natomiast w warunkach nadmiernego uwilgotnienia gleby w fazie 4-5 liści również w formie rsm 30% N. Forma azotu zawarta w nawozie zabezpieczy roślinom go w początkowym okresie ich wzrostu, gdy jest dobrze wilgotna gleba i umożliwia prawidłowy rozwój korzeni, co powoduje, że rośliny lepiej zniosą ewentualne późniejsze niedobory wody, a jednocześnie są dobrze odżywione azotem.

Przedsiewnie zaleca się stosować pod zboża jare rsm 30% N z moNolith46®_Zółty. Niskie temperatury i powolny jeszcze wzrost zbóż. W związku z tym powolne pobieranie azotu powoduje, że azot z naszego nawozu jest dłużej dostępny dla roślin.
W późniejszych terminach (pogłównie) wysiewać głównie nawóz rsm 30% N z moNolith46®_Żółty. Równomiernie i bez strat uwalniany azot amonowy powoduje nie tylko większą odporność zbóż na późniejsze niedobory wody. Zapewnia także mniejszą ich tendencję do wylegania oraz bardzo istotnie wpływa na wzrost zawartości białka w ziarnie.

Call Now Button