Przejdź do treści

Drogie nawozy powodują wzrost kosztów wytwarzania żywności

Inflacja jest najwyższa od 20 lat. Doświadczamy tego na każdym kroku, poczynając od cen gazu, elektryczności, usług czy warzyw. Pandemia rozerwała globalne łańcuchy dostaw i zmusiła firmy do ponoszenia wyższych kosztów płac, materiałów do produkcji itd. Mimo to producenci nie są w stanie wyprodukować tyle dóbr, ile jest potrzebnych, by zaspokoić popyt. Czy czeka nas wysoki wzrost kosztów żywności?

Szczególnie te zakłócenia odbijają się na rolnictwie i gospodarce żywnościowej. Objawia się to nie tylko wyższymi cenami warzyw i owoców, ale także globalnym brakiem żywności. Uprawa ryżu, kukurydzy, pszenicy i innych roślin jadalnych wymaga nawozów do wzrostu i osiągnięcia opłacalnego poziomu plonów. Tymczasem ceny nawozów są rekordowo wysokie, przez co wielu rolników doświadcza trudności w ich nabyciu.

Rolnicy znaleźli się w potrzasku. Jeżeli wytwarzają  produkty masowe jak pszenicę, rzepak czy kukurydzę, to nie mają możliwości podniesienia ich cen. Płacą aktualnie znacznie wyższe ceny za środki produkcji. Jednocześnie nie mają gwarancji, że ceny skupu także symetrycznie wzrosną i zapewnią im zysk. Doświadczenie niestety nie podpowiada optymistycznych scenariuszy, gdyż sytuacja na rynku jest wielką niewiadomą.

Wzrost kosztów żywności a nawozy azotowe i gaz ziemny

Są to trzy ściśle związane z sobą zagadnienia. Mechanizmy nadchodzącego kryzysu żywnościowego są mocno związane z tym, jak wytwarzamy żywność. Wszystkie rośliny, łącznie z uprawami zbożowymi, do prawidłowego rozwoju, który zapewni duże, jakościowo dobre plony, potrzebują AZOTU. Pierwiastek ten jest częścią składową zdrowej gleby i dostarcza roślinom energii do wzrostu i wytworzenia owoców i warzyw. Jego nadmiar tracimy poprzez wypłukanie do wód gruntowych lub ulatnianie w powietrze, tym samym zmniejsza się opłacalność inwestycji w nawóz, który go dostarczył do gleby. Co należy zrobić, aby roślinom nie zabrakło azotu w kluczowych dla ich rozwoju momentach

Jakie rozwiązania niesie innowacyjne podejście do nawożenia

Innowacyjne rozwiązania skupione są na kluczowym problemie – jak zwiększyć  agronomiczne wykorzystanie azotu. Przede wszystkim koniecznością stało się ograniczanie strat azotu. Jednym ze skutecznych rozwiązań jest moNolith46_Żółty. Zapobiega on ucieczce amoniaku z roztworów saletrzano mocznikowych. Cecha ta pozwala osiągnąć przewidywalnie wysokie i jakościowo dobre plony. Jest to dobra wiadomość dla rolników, bo stosując moNolith46_Żółty zwiększą opłacalność uprawy, a tym samym przetrwają ten trudny czas. (LINK )  

Wzrost kosztów żywności  - targowisko

Więcej o metodach zwiększania efektywności stosowania nawozów azotowych dowiesz z serii artykułów pod zbiorczym tytułem: Czy postęp techniczny dostarczy wydajniejszych sposobów wykorzystania azotu w rolnictwie?

Pierwsza część cyklu odpowie na pytanie dlaczego należy zwiększyć stopień agronomicznego wykorzystania azotu. W części drugiej dokonaliśmy przeglądu dostępnych metod zwiększania skuteczności działania nawozów azotowych. A w trzeciej i ostatniej części prezentujemy jedną z technologii zwiększenia stopnia wykorzystania nawozów mocznikowych, obejmujących mocznik granulowany i roztwory saletrzano-mocznikowe (rsm).

Nie zwlekaj, zadzwoń do autoryzowanego dystrybutora i uzyskaj więcej informacji. Dowiedz się, ile możesz zaoszczędzić i jak moNolith46®_Żółty przyczyni się do optymalizacji wysokości twojego plonu.

O sposobach oszczędzania nawozów azotowych przy pomocy inhibitora ureazy moNolith46®_Żółty dowiesz się więcej LINK
Lista autoryzowanych dystrybutorów moNolith46®_Żółty LINK

 

Call Now Button